Hlavní aktivitou výzkumné laboratoře je dálkový průzkum Země pomocí bezpilotních prostředků a následné vyhodnocení nasnímaných dat v různých oblastech precizního zemědělství, kartografie a geografie. Pomocí multispektrálního nebo termálního snímkování jsou vytvářeny mapové podklady, plány a 3D modely. Bezpilotní letouny dále umožňují i měření magnetického pole nebo chemických látek v ovzduší. Zabýváme se také tvorbou softwaru řídících jednotek pro autonomní let na základě zpracování obrazu a vývojem obranných prostředků proti bezpilotním letounům. Vyvíjíme také algoritmy umělé inteligence pro rojové létání a řízení skupiny bezpilotních prostředků.
Místnost: SC3.83
Kontaktní osoby:
doc. Ing. Petr Marcoň, Ph.D. - marcon@vut.cz
Ing. Jiří Janoušek - jiri.janousek@vut.cz
Výzkumné centurm UAV na Vysokém učení technickém: BUT DRONE RESEARCH CENTER
Aktuálně řešené projekty:
Robotický systém řízený algoritmy umělé inteligence pro zpravodajské a průzkumné účely
Projekt se zabývá výzkumem rojového létání dronů v kooperaci s pozemními roboty. Výzkum bude prováděn v několika oblastech. Jednou z nich je zaměření na algoritmy umělé inteligence pro účely dynamické rekonfigurace roje dronů; detekování a klasifikování objektů; analýzy a vyhodnocení dat z moderních senzorů. Na základě získaných znalostí, stanovených metod, nástrojů a technologií bude vytvořen demonstrátor adaptabilního roje dronů kooperujícího s pozemními roboty. Přínosem výstupu projektu bude univerzálnost jeho využití v oblastech jako např.: CBRN, nalezení osob, zpravodajské a průzkumné účely.
Autonomní bezpilotní letadlo s multisenzorovou stabilizovanou hlavou s umělou inteligencí
Cílem je navrhnout autonomní UAV, jehož součástí bude multisenzorová stabilizovaná hlava s integrovaným procesorem umožňující vyhodnocení obrazu v reálném čase včetně prvků umělé inteligence. Poloha tohoto UAV bude v reálném čase korigována metadaty z multisenzorové hlavy, které umožní estimaci pohybu UAV v prostoru při výpadku běžně používané senzoriky, jakou je například GNSS.
Projekt se zaměřuje na VaV technologií umožňujících slučovat a přehledně vizualizovat telemetrická data z velkých týmů převážně létajících robotů (autonomních dronů), efektivně plánovat jejich misi a zobrazovat jejich senzorická data operátorovi v reálném čase. Výsledný interface zahrnující interaktivní multirobotické plánování s odezvou na případné poruchy na různých úrovních robotického systému bude navržen pro možnost ovládání uživatelem bez speciální robotické edukace.
Výuka předmětu:
FEKT-BPC-BPL Bezpilotní letadla
Předmět se věnuje problematice bezpilotních letadel od základních teoretických znalostí až po praktické trénování letových formací. Teoretické znalosti zahrnují základní informace o bezpilotních letadlech a legislativě. Více informací o předmětu.
Hlavní činnosti
- Vývoj různých typů bezpilotních letadel - VTOL, Transportní UAV, autonomní FPV
- Rojové řízení UAV - zapojení různé kombinace prostředků
- Tvorba mapových podkladů pomocí multispektrálního snímkování a letecké termografie
- Výškové inspekce, 3D modely a termografická měření
- Analýza, vyhodnocení a detekce objektů z obrazových dat
- Řízení UAV na základě pasivních senzorů - vizuálně-inerciální odometrie /radarová stabilizace, optical flow
- Vývoj komponentů pro bezdrátové nabíjení bezpilotních letounů
- Vývoj a implementace algoritmů umělé inteligence pro rojové létání - Vyšší míra autonomity prostředků (rozhodování dle AI) detekce objektů - Intelligence, Surveillance, Target Acquisition and. Reconnaissance
Přístrojové a technické vybavení laboratoře
- Variabilní roj bezpilotních letadel pro autonomní lety -Delta I - Delta VI, 2x Falcon, DJI Matrice 600 PRO, DJI mavic
- Bezpilotní letadlo typu VTOL
- Senzorické a kamerové vybavení
- Multispektrální kamera MicaSense RedEdge
- Workswell WIRIS Pro 30 mK inspekční termokamera s ultrazoomem
- Mikropočítače pro strojové učení a umělou inteligenci
- 3D tiskárny Prusa MK3S, Prusa SL1S + CW1S, Ultimaker S3